Alkoholizm już od ładnych kilku lat uważany jest za jednostkę chorobową. chorób, które nie są do wyleczenia.

Alkoholizm już od ładnych kilku lat uznawany jest za poważną jednostkę chorobową. Można bez wahania wpisać go w szeroki wachlarz chorób związanych z uzależnieniem, które wyłącznie przy pomocy profesjonalnej terapii można pokonać. I w tym miejscu musimy podkreślić, iż pokonanie choroby nie oznacza jej wyleczenia.

Choroba alkoholowa zalicza się bowiem do tego typu chorób, które są nieuleczalne. Oznacza to, iż alkoholikiem jesteś już na całe życie. Jednakże życie to może przebiec inaczej. Uzależnienie wcale nie musi determinować naszego życia. By jednak tak się stało, konieczna jest kompleksowa opieka nad osobą chorą. Jeśli ktoś pragnie przezwyciężyć alkoholizm, znakomitym miejscem do tego jest fachowa klinika leczenie w której ma naprawdę charakter złożony. Pobyt w tego typu miejscu gwarantuje 1-szy i główny warunek skutecznego leczenia – wyeliminowanie alkoholu. Osoba chora musi również przejść detoks. To oczyszczenie organizmu jest absolutnie konieczne, nie tylko i wyłącznie do oceny stanu fizycznego osoby uzależnionej, lecz również do uświadomienia jej, jak głęboko choroba zakorzeniła się w jej psychice. Bo w rzeczywistości prawdziwa walka o przezwyciężenie choroby toczy się w jej głowie. To dlatego właśnie psychologiczny aspekt alkoholizmu jest tak istotny. Wszywka alkoholowa Lublin zawsze wymaga wielkiego zaangażowania pacjenta. Jeśli ktoś nie pragnie się leczyć, jeśli nie posiada w sobie chęci do walki, bardzo trudno oczekiwać dobrych efektów.

Terapeuci wiedząc o tym na początku pracują nad podejściem swoich własnych pacjentów. Tych chorych, którym brakuje motywacji, starają się bardziej zaangażować. Tych jednakże, którzy chcą walczyć, wspierają w podtrzymaniu tej determinacji. Kiedy spostrzegają, że pacjent jest zdeterminowany, że ich pacjent pragnie walczyć, podejmują kolejne kroki. Podczas kolejnego etapu terapii próbują dotrzeć do źródła problemu. Bo samo uzależnienie od alkoholu nim nie jest. Alkoholizm jest efektem. Bodziec, który zachęcił ich pacjenta do nadmiernego picia, leży za każdym razem gdzieś na zewnątrz. I to jego sprecyzowanie jest wtedy kluczowe. Dopiero poznanie przyczyny, pozwala podjąć dalsze kroki. To na pewno wymaga czasu. Ale warto go wygospodarować, aby wreszcie uwolnić się od demona w głowie, który doprowadził to tego, że pacjent jest w takiej a nie innej sytuacji. A gdy to się uda, możemy przejść następnego etapu. Jego zadaniem jest nauczenie pacjenta, jak sobie radzić w sytuacjach stresujących. Właściwie dlaczego? Ponieważ zwłaszcza podczas takich chwil przychodzi wielka ochota sięgnięcia po alkohol. Ponadto pacjent uczy się także odmawiania alkoholu ludziom trzecim oraz radzenia sobie ze świadomością, że nawet jego mała dawka może wywołać nawrót uzależnienia.

Psychologiczny aspekt leczenia choroby alkoholowej jest niewyobrażalnie ważny. Możemy wręcz uznać, iż nie ma możliwości skutecznej terapii, bez sesji z psychologiem. Stosowanie leków, owszem potrafi też dać bardzo dobre wyniki, ale powinno być ono uzupełnione pracą z psychologiem.

About the author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *